"Členové odborné komise na místě pořídili fotodokumentaci a provedli nezbytná měření potřebná k vyhodnocení celé události. Závěry budeme znát v horizontu týdnů. Oblast zůstává uzavřena a neprobíhá v ní žádná hornická činnost," uvedl Síbrt.
V nemocnicích v Karviné a Ostravě zůstává ještě pět z devíti zraněných. Zbývající už byli v pátek či během víkendu propuštěni domů. Lékaři ostravské fakultní nemocnice pečují o čtyři z nich. "Jeden pacient s poraněním hrudníku je stále v umělém spánku na jednotce intenzivní péče. Další tři jsou ve stabilizovaném stavu a při vědomí," řekl ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.
Mluvčí karvinské nemocnice Radmila Fleischerová ČTK řekla, že v jejich péči zůstává jeden horník, který se v pátek podrobil operaci ruky. Jeho stav se zlepšuje. "Stále ale zůstává na jednotce intenzivní péče," uvedla.
Otřes nastal v pátek v 11:44, když horníci pracovali v místě bývalého Dolu Doubrava. Na místě zemřeli dva Češi a jeden Polák. Dalších devět horníků ve věku od 34 do 52 let utrpělo lehká, středně těžká až těžká zranění. Síbrt řekl, že zaměstnanci pracovali na údržbě. "Nerazili důlní dílo, ale důlní otřesy souvisí s hornictvím, byly jeho součástí, jsou a budou. Souvisí s tím, že když se vydobude určitá partie, tak se v horninovém masivu kumuluje tlak, který se v určité době uvolní. My se snažíme těmto důlním otřesům předcházet například preventivními odstřely, ale příroda je někdy silnější než my," uvedl Síbrt.
Ohnisko pátečního otřesu v Dole Karviná bylo v hloubce kolem 900 až 1000 metrů, otřes měl sílu 3,5 stupně Richterovy škály. ČTK to řekl Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. "Na tamní poměry to byl hodně silný otřes. Zaznamenali jsme řadu hlášení. Nejvzdálenější z ostravského obvodu Ostrava-Jih," uvedl. Dodal, že jej zaznamenali i obyvatelé Havířova či Orlové. Podle něj lidé hlásili, že se hýbe nábytek a pokojové rostliny.
V provozech OKD letos zemřelo osm lidí.
zdroj: ČTK