Lyžování u lidí nad 65 let, Osteoporóza a bolest nohou
Primářka ústavu MUDr. Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí řeší:
Bolest nohou u dětí.
Bezpečné lyžování u lidí nad 65 let
Jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let
Mojí dceru často bolí noha. Jak mám nohy nejlépe prohlédnout?
Pokud si vaše dítě často stěžuje na bolest nohou, nejprve se přesvědčte, zda není příčina v příliš těsných punčocháčích nebo v obuvi, která nemusí správně fixovat dětskou nohu, má špatnou velikost či je vyrobena z nevhodného materiálu. „Zkuste si nejdříve dětskou nožičku prohlédnout. Všímejte si hlavně tvaru a symetrie plosky nohy. Zdravé chodidlo je obloukovitě vyklenuté, bez deformit prstů, bez otlaků, mozolů či jiných výrůstků. Pokud si nejste jistí nebo potíže potomka přetrvávají, vyhledejte pomoc odborného lékaře, který dítě vyšetří, ukáže vám vhodné cviky pro zdravé nohy, nebo navrhne rehabilitaci.
Je mi 65 let a ráda lyžuji. A po delší době bych ráda na lyže. Měla bych dodržovat nějaká pravidla?
Lyžování je také vhodné i pro lidi nad šedesát let s dobrou kondicí, samozřejmě přizpůsobené jejich možnostem. Doby, kdy sjížděli černou sjezdovku, jsou asi nenávratně pryč. Neznamená to však, že by se měli lyžování vyhýbat. Pokud se budeme bavit obecně, pro starší lidi je určitě vhodnější lyžování běžecké, založené na klouzavém pohybu, kde si intenzitu volíme sami. Při sjezdovém lyžování je zatížení na náš pohybový aparát dané sklonem sjezdovky, kvalitou sněhu a dalšími parametry, které nelze plně kontrolovat. Právě tato nemožnost ovládat může vést k náročné situaci, kterou lyžař nezvládne a zraní se. To u seniorů bývá větší problém. Protože kosti se snadněji lámou a hůře hojí. Takže ano, lze lyžovat, ale přiměřeně svým možnostem.
Různým stupněm osteoporózy prý onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let. Jak této nemoci předcházet?
Mezi hlavní projevy nemoci patří řídnutí kostí, které jsou křehčí a snadno se lámou i během zcela běžných denních aktivit. Dalším problémem je, že většina lidí vůbec neví, že touto nemocí trpí. Rozvoji osteoporózy můžete předcházet pomocí různých preventivních opatření. Vhodný je pravidelný pohyb, který zatíží, ale nepřetíží tělo. Jsou to například dvacetiminutové procházky a také cvičení s pomocí metody INFINITY. Vyplatí se také úprava jídelníčku. Je dobré zařadit hlavně potraviny bohaté na vápník, jako jsou například mléčné výrobky nebo luštěniny.