Kuriózní kriminální historky. Zloději se nebojí ničeho
Zloději neodpočívají v žádnou roční dobu a jsou stále drzejší a vynalézavější. Během loňského roku způsobili, podle dostupných statistik kriminality, škody po vloupání za přibližně 880 milionů korun.
S rostoucí drzostí zlodějů se tak množí i počet krádeží a vloupání, které jsou natolik kuriózní, že nad nimi zůstává rozum stát. Z praxe policistů i odborníků na ochranu domácího majetku jsme pro vás připravili několik neuvěřitelných historek, které se skutečně staly. Vedle vyloženě úsměvných případů nechybí ani ty varovné, které odráží nové trendy a posuny v kriminálním chování pachatelů.
Naivní sousedka svítila zloději na práci
„Jeden vykutálený zloděj schovaný v přítmí chodby zrovna překonával dveřní kování do bytu. Sousedka ho chvíli pozoruje kukátkem a poslouchá podezřelý šramot. Poté vyjde na chodbu a ptá se: „Co to tam děláte?“ „Víte, jsem zámečník, paní si mě pozvala na opravu dveří,“ pohotově reaguje zloděj. A sousedka odpovídá: „Tak počkejte, já vám posvítím“,“ líčí zákaznickou historku ředitel firmy Next Ivan Pavlíček.
Zloděj usnul na místě činu
Kuriózní vloupání se stalo také na Svitavsku. Tam pachatel rozbil skleněnou výplň okna rodinného domku, kudy vnikl dovnitř. Na místě činu však nic neukradl a policie po něm ani nemusela pátrat. Mladý zloděj totiž usnul na pohovce, kde ho majitelé ráno našli a rovnou předali příslušníkům policie.
Vrtákový fantom
Zatímco některé případy jsou spíše úsměvné, jiné vyvolávají strach. Například případ z letošního roku na Trutnovsku, kdy sériový zloděj vstupoval v noci do domů oknem. Vždy navrtal okolí okenních kliček, okno otevřel a dostal se do domu, kde většinou za přítomnosti spících majitelů tiše loupil. Majitelé si pak často ani hned nevšimli, že byli vykradeni, někdy až po objevení navrtaného rámu okna. „Vloupání za přítomnosti obyvatel je čím dál obvyklejší, odráží nový trend a celkový posun v kriminálním chování pachatelů. Ti bývají mnohdy natolik zoufalí, že vniknou do bytu kvůli několika stovkám a neštítí se vůbec ničeho,“ upozorňuje odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček.
Klíčky na chodbě
Poměrně časté jsou také případy krádeží pouze v chodbě bytu či domu. Většina majitelů zde nechává své tašky, kabelky, peněženky i klíčky od aut apod. Nasvědčuje tomu také letošní případ vloupání na Praze 4, kde pachatel podrobněji neprozkoumával byt ani dům, do kterých se vloupal. Spokojil se pouze se třemi svazky klíčů a následnou krádeží vozidla, které bylo zaparkované před domem.
Zloději v převleku
Ojedinělé nejsou ani případy, kdy si majitelé bytů zloděje do domu vpouštějí sami. Zloději totiž vymýšlejí velmi rafinované způsoby, jak se do domu dostat. Často jim k tomu pomohou převleky za instalatéry, údržbáře, ale třeba také elegantně oblečené manažery. „Problémem pak bývají také bytové domy jejichž součástí jsou komerční prostory. V domě se pak může pohybovat zvýšený počet cizích lidí a pak už jen těžko někdo pozná, kdo jde do některé z firem, a kdo přišel loupit,“ upozorňuje Ivan Pavlíček z Nextu.