"V některých odebraných vzorcích destilátu byla detekována zdraví nebezpečná látka 2-propanol," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Pálenka sice není smrtelně nebezpečná, lidé by ale po jejím vypití mohli mít zdravotní problémy. "Zdravotní riziko existuje. Nejsou to destiláty vhodné k lidské spotřebě," uvedla už dříve ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.
Problémy v pálenici objevili letos v březnu celníci, kteří tam šli na kontrolu na základě anonymního udání. Zjistilo se, že do destilátu byly přimíchány látky, které se používají k denaturaci lihu a nejsou přirozenou součástí lihovin. Oproti povolenému limitu bylo ve vzorcích například o 45 procent vyšší množství metanolu.
"Z dosud zjištěných faktů vyplývá, že někteří zákaznici již destilát požili bez toho, že by pozorovali zdravotní potíže," uvedla Holčáková. Další lidé se na policii obrátili poté, co se v laboratoři zjistilo, že jejich alkohol obsahuje závadné látky. Policie doporučuje lidem, kteří by alkohol z pálenice PP FAKR chtěli pít, aby jej nejprve nechali zkontrolovat v laboratoři. Kdyby byl závadný, měli by lidé zatelefonovat kriminalistům na číslo 974 725 349.
Holčáková uvedla, že kriminalisté případ prověřují jako trestný čin ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Je ale možné, že jej vzhledem ke zjištěným informacím ještě překvalifikují. V případu zatím nebyl nikdo obviněn. Vyjádření vedení pálenice k případu se ČTK zatím nepodařilo získat.
zdroj: ČTK